Anna Czenczek

anna czenczekDoktor sztuk muzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dyrektorka Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczyni i dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Producentka i jurorka międzynarodowych festiwali, wokalistka i aranżerka wokalna, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych oraz nauczycielka emisji głosu. Polska przedstawicielka Międzynarodowej Organizacji TV z siedzibą na Malcie, skupiającej producentów muzycznych, artystów i dyrektorów festiwali z całego świata. Współpracuje ze znanymi artystami polskiej estrady oraz instytucjami kultury w kraju i za granicą. Autorka artykułów naukowych poświęconych edukacji muzycznej, publikowanych w monografiach wydanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Od ponad 20 lat kształci młode talenty, pracując z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi warsztaty wokalne, przygotowuje i reżyseruje musicale oraz koncerty, pisząc do nich scenariusze, aranżacje wokalne i muzyczne. Wśród jej produkcji są wokalno-taneczne spektakle i koncerty otwierające Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” i wystawiane na scenie Filharmonii Podkarpackiej, z towarzyszeniem orkiestr pod kierownictwem Tomasza Filipczaka, Zbigniewa Jakubka, Zygmunta Kukli, Jarosława Babuli, Andrzeja Paśkiewicza, a także zespołu Manitou. To kilkadziesiąt muzycznych przedsięwzięć i takie koncerty jak: Kolędowanie – polski zwyczaj, Co nam zostało z tamtych lat, musical Źli ludzie, Kolęda płynie z wysokości, Nie ma jak pompa, Niech kolęda serca budzi, Moda i miłość, Gwiazdo świeć, kolędo leć, LO.BO.GA Chłopaki, Raduj się świecie, Let’s Twist Again, Zadumany cały świat, O miłości i nie tylko, Gdy tak w kołysce..., Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny, Kaziu zakochaj się, Prawy do lewego, musical Dziewczynka z zapałkami, musical Mały Książę, Kolędy Niebiańskim Piórem Pisane, Siebie dam po ślubie, musical Skrzypek na dachu, Volare Cantare, Anieli w niebie śpiewają, Dancing Queen, Zakazane Piosenki, musical Romeo i Julia, Nie było miejsca dla Ciebie, Już nie zapomnisz mnie, Świąteczne wędrowanie, A jeżeli mnie pokochasz – koncert walentynkowy w Polskim Radiu Rzeszów.
Wśród ostatnich muzycznych spektakli zrealizowanych we współpracy z Tomaszem Filipczakiem są koncerty z udziałem ikon polskiej sceny: Niebo z moich stron z największymi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z okazji jego 80. rocznicy urodzin (2018), Serca gwiazd z udziałem Haliny Frąckowiak (2019), Lubię wracać tam gdzie byłem z udziałem Danuty Błażejczyk, z okazji 35-lecia jej pracy artystycznej (2020), Czas nas uczy pogody z honorowym udziałem Jacka Cygana (2021).
Od 2000 roku uczniowie Anny Czenczek zdobyli ponad 1000 nagród, w tym kilkadziesiąt Grand Prix, w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki. Byli uczestnikami takich programów telewizyjnych jak: Szansa na sukces, Droga do gwiazd, Twoja droga do gwiazd, Od przedszkola do Opola, Imiennik Dwójki, Nowa generacja, Kawa czy herbata, Przebojowe Dzieci, Fabryka gwiazd, X Factor, The Voice of Poland, Kulturalni.pl , Mam Talent, Mali Giganci, Petersburski Music Show, Hit Hit Hurra!, The Voice of Poland Kids, Eurowizja Junior 2016 (czołowe miejsce w Krajowych Eliminacjach) oraz Eurowizja Junior 2017 (wygrane Krajowe Eliminacje i reprezentowanie Polski w finale w Tbilisi, w Gruzji), Szansa na sukces (wygrana odcinka), Eurowizja Junior 2021 (2 miejsce w finale). Jednym ze znaczących osiągnięć jest zwycięstwo uczennicy CSW, Ani „AniKi” Dąbrowskiej, w polskiej edycji The Voice Kids 2 (TVP).
Anna Czenczek jest producentem i wydawcą, aranżerką wokalną i opiekunką artystyczną bezpłatnych płyt edukacyjnych z utworami ludowymi, pieśniami patriotycznymi i religijnymi, a także muzyką rozrywkową. Tę płytotekę tworzą albumy: LO.BO.GA Chłopaki (2009), Maszerują Strzelcy Maszerują (2011), Maryjo Matko Kościoła Bądź z Nami (2012), Bóg się rodzi w człowieku (2013), Zadumany cały świat (2014), Volare Cantare (2016), Zakazane piosenki (2017), a także Niebo z moich stron (2019) z największymi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z okazji jego 80. Jubileuszu. Najnowsza produkcja to niniejszy album – W każdym z Nas, w którym znajdą się utwory sakralne i poetyckie.
Dzięki zaproszeniu do współpracy znanych polskich tekściarzy i kompozytorów, została również producentką piosenek napisanych specjalnie dla Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Wśród nich są m.in: piosenka Fryzurka (sł. Maciej Sieklucki, muz. Jarosław Babula) – zajęła czołowe miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016; Mój dom (sł. i muz. Marek Kościkiewicz) – wygrała w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji Junior i została wykonana podczas Finału Eurowizji Junior w Tbilisi (Gruzja); Uśmiech to skarb (sł. Krzysztof Dzikowski, muz. Piotr Nowak); We wspólnym rytmie serc (sł. Krzysztof Dzikowski, muz. Tomasz Filipczak); Niewinnie (sł. i muz. Marek Kościkiewicz).
Wśród wielu koncertów charytatywnych i wydarzeń kulturalnych zainicjowanych i zorganizowanych przez Annę Czenczek są m.in. Dni Kultury Wyszehradzkiej, z udziałem miast partnerskich Rzeszowa z Ukrainy i Rumunii, a także Ogólnopolskie Mistrzowskie Warsztaty Piosenkarskie dla Dzieci i Młodzieży, Międzynarodowe Warsztaty Wokalne „Carpathia Festival Wokal Workshop” (zakończone wydaniem płyty Cztery kultury tradycyjne pieśni ludowe grupy V-4 w aranżacjach jazz, pop i rock), czy XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR (wspólnie ze Związkiem Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR). Prowadziła je wspólnie z autorytetami w dziedzinie śpiewu i emisji głosu m.in.: prof. Jadwigą Gałęską – Tritt, Lorą Szafran, Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, dr Barbarą Tritt, Anną Serafińską, Krystyną Prońko, prof. Anną Janosz, Danutą Błażejczyk, Jerzym Petersburskim Jr, Michałem Rudasiem, Tomaszem Filipczakiem, Kasią Łaską, Tomaszem Steciukiem.
Wychowankowie Anny Czenczek studiują na wydziałach wokalnych najlepszych uczelni muzycznych w kraju i za granicą, uczestniczą w nagraniach studyjnych radiowych i telewizyjnych.
Rzeszów Carpathia Festival
Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych stworzonych przez Annę Czenczek należy, organizowany wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa od 2005 roku, Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Przyjeżdżają na niego artyści z niemal całego świata, by poddać się ocenie jury, w którym zasiadają osobistości życia muzycznego (m.in. Agnieszka Fatyga, Zygmunt Kukla, Marek Kościkiewicz, Natalia Kukulska, Attila Weinberger z Rumunii, Dorota Szpetkowska, Ewa Farna, Janusz Radek, Tomasz Szczepanik i Elżbieta Zapendowska). Do tej pory w konkursie uczestniczyli reprezentanci 32 krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Dla wielu udział w „Rzeszów Carpathia Festival” stanowił pierwszy krok na drodze do wielkich sukcesów. Wśród nich warto wymienić: zespół Pectus, Kasię Popowską, Sarsę, Ralpha Kamińskiego, Kasię Moś, Annę Cyzon z Kanady, Petera Cmorika – zdobywcę słowackiego Złotego Słowika, Marka Ztracený – zdobywcę czeskiego Słowika.
Anna Czenczek otrzymała wiele nagród, m.in.: Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki, Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Nagrodę Gazety Codziennej „Nowiny”, Nagrodę „Kobieta Przedsiębiorcza 2010”, Statuetkę Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, tytuł Menadżera Roku 2016, Nagrodę Ambasadora Kultury w Dziedzinie Sztuki Wokalnej przyznaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego, Ambasador Kultury w Dziedzinie Sztuki Wokalnej – Warszawa, Nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki i efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej kultury – Warszawa oraz Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa za wybitne osiągnięcia i promocję Miasta Rzeszów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.