Danuta Błażejczyk

(Ocal w nas ludzi, słowa: Jacek Cygan, muzyka: Krystyna Kwiatkowska)

Jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Debiutowała w 1985 roku w Opolu piosenką Taki cud i miód ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Korcza, zdobywając nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach Złe zachowanie, Fame, Nunsense i Moniuszkowo, Tajemnica Tomka Saweyra, a także w serialu Lokatorzy. Jest założycielką i prezesem Fundacji „Apetyt na Kulturę”, która opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.

Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców, jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzną barwę głosu i niebywałą muzykalność. Jej przeboje – Taki cud i miód, Wielki romans małych serc, Serce nie jest wyspą samotną – weszły do kanonu najbardziej znanych polskich przebojów.

W 2011 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2015 roku obchodziła jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji odbyły się wyjątkowe koncerty w Warszawie (Teatr Żydowski w Warszawie i Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) oraz w Busku-Zdroju (Buskie Samorządowe Centrum Kultury).

Pięć lat później, w 2020 roku, kolejny jubileusz świętowała na XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Z okazji 35-lecia pracy artystycznej Danuta Błażejczyk wystąpiła w koncercie Lubię wracać tam, gdzie byłem... w reżyserii Anny Czenczek. Obok niej na scenie zaśpiewała wtedy jej córka Karolina, a także soliści i reprezentacyjna grupa CSW z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.

Więcej w tej kategorii: Anna Czenczek »