Janusz Koryl

Janusz Koryl

Prozaik i poeta. Absolwent filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, przez dekadę polonista w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Współpracował z rzeszowskim Oddziałem Telewizji Polskiej, realizując autorskie programy: Telewizjer Literacki i Ulice Rzeszowa. Autor reportaży i wywiadów publikowanych w mediach regionalnych.

Jako poeta debiutował w 1985 roku zbiorem wierszy Uśmierzanie źródeł. Autor zbiorów wierszy (m.in. Mieszkam w sercu ptaka, Dygresje, Kłopoty z nicością, Do czego służy niebo, Siatka na motyle, Spacer po linie, Dzwonek na przerwę, Porachunki) i powieści (m.in. Zegary idą do nieba, Śmierć nosorożca, Ceremonia, Urojenie, Pióro anioła, Ballada o zegarze z ratuszowej wieży).

Swoje utwory publikował na łamach wielu pism literackich, m.in. „Twórczości”, „Miesięcznika Literackiego”, „Poezji”, „Życia Literackiego”, „Regionów”, „Akcentu”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Metafory”, „Frazy”, „Nowej Okolicy Poetów”. Jako recenzent i krytyk literacki współpracował m.in. z „Nowymi Książkami”, „Życiem Literackim”, „Odrą”, „Polonistyką”, „Twórczością”, „Okolicami”.

Laureat wielu nagród i ogólnopolskich konkursów literackich. Są wśród nich: I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „O Laur «Prometeja»”, nagroda główna w ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o nagrodę „Czerwonej Róży”, laureat ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego imienia Jana Krzewniaka, nagroda II stopnia Miasta Rzeszowa za twórczość poetycką, I nagroda w XVII edycji Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu” w Płocku, I nagroda w Konkursie „O Laur Sarbiewskiego” w Płońsku, II nagroda w III Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, II nagrodę w Wielkim Konkursie Literackim „Kolory życia” na powieść współczesną zorganizowanym przez miesięcznik „Claudia” i Wydawnictwo Prószyński i S-ka, I nagroda w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej, nagroda główna i Pióro Reymonta w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Pióro Reymonta” organizowanym w Kobielach Wielkich za opowiadanie pt. Wesele Łazarza, I nagroda w XL Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Tadeusza Staicha w Zakopanem.

Więcej w tej kategorii: Michał Wojnarowski »