Michał Wojnarowski

Michał Wojnarowski

Autor i tłumacz, kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym w polskim oddziale The Walt Disney Company. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorem tekstów piosenek do musicalu Piloci, który wystawiano w Teatrze Muzycznym ROMA w latach 2017–2019 (427 przedstawień), a także do innych spektakli teatralnych (m.in. Gwiazda i ja, Następnego dnia rano, Zimowa opowieść), seriali telewizyjnych (m.in. Tylko miłość, Do dzwonka i Do dzwonka Café) i filmów fabularnych (Klub włóczykijów, Władcy przygód. Stąd do Oblivio). Napisał także słowa piosenki promującej film Dywizjon 303: Historia prawdziwa wykonywanej przez Edytę Górniak.

Na język polski przełożył musicale: Waitress, Aida, Once, Pięć ostatnich lat (Teatr Muzyczny ROMA), Kinky Boots (Teatr Dramatyczny w Warszawie), Billy Elliot, Our House i Wesołe kumoszki (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Przebudzenie wiosny (Teatr Rozrywki w Chorzowie i Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni), oraz Sentymentalna podróż – historia Doris Day (Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu).

Do dubbingu przetłumaczył wiele piosenek (m.in. do filmów Disneya Kraina lodu i Kraina Lodu 2, Piękna i Bestia (2017), Vaiana: skarb oceanu, Zaplątani, Coco, Mary Poppins, Mary Poppins powraca, Król Lew (2019), Toy Story 4 (2019) oraz dialogów filmowych (m.in. Deadpool 2, Wonder Woman i Wonder Woman 1984, Liga Sprawiedliwości, Logan: Wolverine, Legion samobójców, Pingwiny z Madagaskaru i trylogia Hobbita).

Więcej w tej kategorii: « Janusz Koryl