Szymon Tritt (tenor)

Szymon Tritt

(Kolejny dzień/Ancora un Giorno – sł. Michał Wojnarowski, muz. Tomasz Filipczak)

Muzyk i wokalista. Magister sztuki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie organów, fortepianu (filia Poznańskiej Akademii w Szczecinie), śpiewu solowego. Uzyskał również dyplom Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Centrum Kultury i Animacji w Warszawie.

Zdobywca III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy w 1998 r., a także dyplomu honorowego drugiego etapu i nagrody publiczności II Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu w 2000 r.

W latach 1998–2006 organista parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu, a od 2005 roku pianista – akompaniator Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. W jego artystycznym dossier jest ponad 340 wykonanych koncertów organowych i kameralnych w poznańskiej Kolegiacie Farnej.

W 2019 roku zadebiutował partią Damazego w koncertowej wersji opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki w Operze na Zamku w Szczecinie, w ramach festiwalu „Sacrum, non profanum”, a w 2014 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę organową w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Poznaniu – Świerczewie.