Agnieszka Tyrawska

Agnieszka Tyrawska

(Hallelujah – muz. Ralph Siegel i Anneli van Rooyen; Ave Maria – muz. Giulio Caccini)

Solistka Teatru Muzycznego w Lublinie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie Filii w Białymstoku (flet i dyrygentura chóralna), Akademii Muzycznej w Łodzi (specjalność wokalno-aktorska). Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Uczestniczka licznych kursów mistrzowskich zarówno fletowych (m.in. u Miriam Nastasi, Hansa Martina Zilla, Janosa Balinta, Elżbiety Dastych-Szwarc, Urszuli Janik, Cezarego Traczewskiego), jak i wokalnych (m.in. u Olgi Pasiecznik, Andrzeja Leonarda Mroza).

Wielokrotnie nagradzana. Zdobywczyni m.in. II miejsca w IV Konkursie Młodych Chórmistrzów, laureatka ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares (I nagroda w kategorii „Artysta”). Stypendystka ministra kultury.

Współpracowała jako solistka, flecistka, dyrygent, chórmistrz i chórzystka z filharmoniami: Lwowską, Lubelską, Podkarpacką, Dolnośląską w Jeleniej Górze, Sudecką w Wałbrzychu, a także z Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Narodowym Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego, Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Agencją Artystyczną Pro Musica, z orkiestrami kameralnymi i chórami. Na stałe współpracuje z Chórem Akademickim Politechniki Lubelskiej.

Jako solistka-śpiewaczka pracowała z wieloma dyrygentami: m.in. Marcinem Sompolińskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Szymonem Makowskim, Jerzym Koskiem, Przemysławem Fiugajskim, Wojciechem Rodkiem. Koncertowała w kraju i za granicą. Dokonała wielu prawykonań i nagrań. Wystąpiła w koncercie zrealizowanym przez TVP (2018), wykonując Ekstazę do świętego z feretronu P. Bańki.